;

Güllerin ve gül sayılarının anlamları

Güllerin Anlamı

güllerin anlamları

Birisine kırmızı bir gül vermek, “Seni seviyorum” demektir. Belli bir gülün sayısının özel bir anlam taşıdığı ve önemli bir şey ilettiği bir anlamlar vardır. Gül’ü eşinize ya da gerçek aşkınıza göndermek için bir armağandır. Güllerin her teslimatı tam anlamıyla bir mesajdır. Düşünceleri veya mesajları güllerle ifade etmek, çiçek dilinin Floriografisi olarak adlandırılmaktadır.

Güllerin anlamları ve tarihçesi
Güllere anlam yükleme eski zamanlarda aşk sözcükleri veya romantizm konuları yasaklandığı dindar zamanlarda başladı. Eski zamanlarda güller, kişinin duygularını veya tutku sözlerini iletmenin gizli ve gizli bir yoluydu.
Onbeşinci yüzyılda çiçeklerin dili Pers'te ortaya çıkmış, on sekizinci yüzyılda Avrupa'ya getirilmiştir. Tek bir gül veya bir buket gül ile alıcıya bir mesaj gönderilmiştir, her bir renk ve sayı belirli bir anlam taşımıştır.
On yedinci yüzyılda 1718'de Lady Mary Wortley, Türkiye'deki (Osmanlı Devleti)ziyaretleri sırasında, “çiçeklerin gizli dili” olarak keşfettiği şeyi açıklayan bir mektup yazdı. Çiçek, okuma ve yazma bilmeyen cariye kadınlar için iletişim kurmanın bir yoluydu. Bu uygulama sırlarını iletmek istediği sevgililerine yada sevdiklerine mesaj göndermenin farklı bir altarnatifiydi.
1819 yılında Louise Cortumbert, Madame Charlotte de la Tour adlı adı altında çiçek dilinin ilk sözlüğünü yayınladı. Bir dile sahip olan güller fikri, romantik bir kavramdı ve seviliyordu. Viktorya döneminde, en elverişli kabul edilen geleneklerden biri haline geldi. Kadınlar ve tutsaklar güllerle mektupları iletip gönderebilirlerdi. 1884'te Londra'da Jean Marsh'ın “Çiçeklerin dili” adlı bir kitap yayımlandı. Victoria çiçek anlamlarının standart kaynağı haline gelmiştir.Bu “Çiçek Kodu”, artık floriografi olarak biliniyor. Bir gülün rengi, iletilmek istenilen mesajın tonunu belirleyen en anlamlı duyguydu.

Kırmızı gül'ün anlamı Nedir ?
Kırmızı gülün anlamı
Kırmızı güller tutkulu aşk demektir. Bütün bir mektup, bir buket gülden oluşabilir. Kırmızı renk, sevgilinizin alması için tercih edilen gül rengidir.
Kırmızının tonu da önemlidir. Çoğunlukla bir tür arzuyu ifade etmeyi amaçlar. Amaranth kırmızısı uzun zamandır arzu etmek; Buna karşılık Kardinal kırmızısı, şehvet. Ateşli kırmızı, tutkunun alevlerini ifade eder. Bordo gül bilinçsiz güzellik anlamına gelir. Diğer renkler ile birlikte verilen kırmızı gül de duyguları ifade eder. Kırmızı beyaz güller veya kırmızı kenarlı beyaz güller birlik demektir. Kırmızı ve sarı birlikte sevinç ve mutlu hisler taşır.

Pembe gül'ün anlamı Nedir?
Pembe gülün anlamı

Pembe güller tatlı aşk ya da nezaket ile ilişkilidir. Koyu pembe şükran anlamına gelir.

Mavi gül'ün anlamı Nedir?
Mavi gülün anlamı
Nadir bulanan mavi güller İlahi Aşk anlamına gelir.


Beyaz gül'ün anlamı Nedir?
Beyaz gülün anlamı nedir
Onlar “Işık Çiçeği” olarak bilinirler. Beyaz güller Masumiyet veya saflığı temsil eder. Ayrıca saygı ve alçakgönüllülük ifade ederler. Beyaz gül, sadece romantizmden başka birçok işarette taşır.Bir görüşe görede gelinlik rengi olduğu için evlilik teklifi anlamınada gelmektedir.

Turuncu gül'ün anlamı Nedir?
Turuncu gülün anlamı
Turuncu gül, arzuyu ima eder. Onlar kutlama için yaygın olarak kullanılır, onlara şenlikli bir nitelik kazandırır.İki gül (ya da bir buket), Turuncu ve Sarı vermek, tutkulu düşünceler anlamına gelir.

Sarı gül'ün anlamı Nedir?
Sarı güller sevinç veya dostluk anlamına gelir. Eski dönemlerde kıskançlık anlamına geliyordu. Bugün genellikle arkadaşlık, sevinç ve özgürlükle ilişkilidir. Meksika'da sarı güller ya da çiçekler ölümün bir göstergesidir. Fransa'da sarı güller ya da çiçekler aldatmacayı temsil eder.

Siyah gül'ün anlamı Nedir?
Türkiyede halfeti yöresine has Siyah güller;Cesaret anlamı taşırlar Olumsuz anlamları ise,ölüm anlamına gelir. Ayrıca, nefret ya da veda anlamınada gelir. Bir savaş için ayrılan sevilen bir kişi tarafından ya da geri dönmeyi beklemediği bir yolculukta tek bir siyah gül kullanıldı.

Mor gül'ün anlamı Nedir?
Mor ya da lavanta gülleri her zaman en büyülü imalara sahip olmuştur. Mor güller büyü anlamına gelir. Bir lavanta gülü ilk görüşte aşk demektir. Mor güller aynı zamanda teklik anlamına da gelebilir.

Bir gülün yerleştirilmesi ve tavrı, gül için de önemli bir anlam taşıyordu. Gül pozisyonu önemliydi. Sağa bükülmüş gül“Ben” solda bükülmüş  gül “Sen” anlamına geliyordu. Sol tarafta düğümlenen şerit vericiden gelen bir mesajdı ve sağdaki düğüm, alıcı hakkında bir mesajdı. Doğru el ile kabul edilirse, bir onaylama veya anlaşma oldu. Sol el ile kabul edilirse, olumsuz bir anlaşmazlık oldu.DemektiGüller ayrıca bir cümle veya duyguyu ifade etmek için özel yerlerde giyilmelidir. Kalbe giyilen bir gül, aşk demektir. Saçta takılan gül ise dikkatli ol anlamına gelir . 

Sayılar ve Güller
Verilen gül sayısı ve çiçeklenme aşaması tutulur ve hala özel bir mesaj gösterir.
  • Bir tek gül- seni seviyorum
  • Bir Beyaz gül- Sadelik
  • iki gül- şükran
  • İki gül bir araya geldi - nişan, evlilik geliyor
  • On iki gül - Aşkın Üstün Bildirgesi
  • Yirmi beş gül- Tebrikler
  • Elli güller- Koşulsuz sevgi


Tören ya da hediyeler için kullanılan gül ya da çiçeklerle ilişkili başka anlamları vardır.

Şeftali rengi gül, dostluk demektir.
Gül Tomurcuk yaprakları ile, hiçbir diken yok - “Artık korkmuyorum, umarım.”
Yarım açmış gül- ürkek aşk
Gül yaprağı- umut sembolü Demektir
Kızıl Gül- YasGüllerin kendi diline sahip geleneği tamamen ortadan kalkmadı. Gülleri sevgiliye şifrelemek için nostaljik bir gelenek haline geldi. Güllerin gizemleri ve dilleri vardır, kelimeler tek bir gülle söylenebilir ve söylenemez. Bir buket gül aldığında, bir dahaki sefere sayın ve onların rengini not edin, bu artık aranızda gizli bir mesaj olabilir.

Bahsedilen Kaynaklar:
http://termcoord.eu/floriography-language-flowers

Sitemizden Yozgat ve ilçelerine Çiçek Çikolata ve Hediyelik Ürünleri Rahatlıkla Sipariş Verebilirsiniz.